Arbetslag 6-9

Göran Strömberg

Mentor för klass 6
Undervisar  SO för åk 5-9

leg. lärare SV/SO grundskolans äldre år.
goran.stromberg@soderbyfriskola.se

 

Anna Barnholdt

Mentor för klass 8
Undervisar SV 7-9

Ordförande i styrelsen Söderbyfriskola ekonomisk förening.

Leg. lärare SV/Re Grundskolan 7-9 och Gymnasiet

anna.barnholdt@soderbyfriskola.se

Yvonne Aalto

Lärare i Matematik 7-9 och NO år 9

yvonne.aalto@soderbyfriskola.se

Alfredo Riffo

Mentor för åk 8 tillsammans med Anna Barnholt
Undervisar i Spanska och engelska åk 6-9
Mail: alfredo.riffo@soderbyfriskola.se

Jonas Green

Mentor för klass 7 ihop med Sandra Edman
Lärare i idrott och hälsa för åk 1-9
 jonas.green@soderbyfriskola.se

Kort om mig:
Jag arbetar med alla elever på skolan från årskurs ett till nio.
På fritiden så försöker jag vara så aktiv som jag hinner med, gillar att vara i fjällen både på vintern och sommaren.

Sandra Edman

Mentor för åk 7 tillsammans med Jonas Green
Musiklärare för åk 1-9, matematik för åk 6
Mail: sandra.edman@soderbyfriskola.se

Kort om mig:

Det fantastiska med att vara musiklärare är att man på en personlig nivå får lära känna alla skolans elever genom musiken.
Utanför skolan arbetar jag som sångpedagog på Scenskolan Fejm och bor i Tullinge med min man, dotter och hund.
Jag älskar att försöka lära mig nya instrument!

Camilla Ljung

Resurs för åk 7-9
Mail: camilla.ljung@soderbyfriskola.se

Julia Berger

Lärare i Träslöjd 3-9
Mentor för åk 9 tillsammans med Paria Sanai
Mail: julia.berger@soderbyfriskola.se

Kort om mig:
Jag jobbar som träslöjdslärare för åk 3-9 och tycker jag har det bästa och roligaste ämnet !
Jag bor i Vidja med min man och två barn och lite höns.
På ledig tid trivs jag bra med att vara i trädgården och pyssla eller vara i Frankrike där jag har familj.

Petter Alge

Lärare NO 7-8. Teknik 7-9, Ma år 6+9

petter.alge@soderbyfriskola.se

Sara Beskow Tengstedt

Lärare Fra år 6-9. Eng år 4-5, Sv år 5

sara.tengstedt@soderbyfriskola.se